Dobroch 2016 – jeho srdce tíhne k tomu, aby pomáhal tam, kde je to zapotřebí

dobrochAkce Dobroch je výroční ocenění dobrovolníků, kteří vykonávají svou činnost pod Dobrovolnickým centrem Oblastní charity Jihlava. Na začátku prosince byli v Divadelním klubu Horáckého divadla oceněni čtyři dobrovolníci za svou nezištnou službu druhým.

„Konec roku je časem, kdy chceme vyjádřit naši vděčnost těm, kteří v rámci Charity nebo i jiných organizací pracují dobrovolně – bez nároku na finanční odměnu,“ uvedl Roman Mezlík, koordinátor Dobrovolnického centra jihlavské Charity. „Ocenění si samozřejmě zaslouží všichni, kdo věnují svůj volný čas službě druhým. Každý z nich to dělá v rámci svých možností a sil,“ řekl dále Mezlík.

„Je již tradicí, že na konci roku oceníme ty, jejich dobrovolnická činnost něčím zajímavým vynikla – například počtem odpracovaných dobrovolnických hodin. Tak to bylo například u prvního oceněného – pana Pavla Jeřábka, který v tomto roce věnoval dobrovolné službě neuvěřitelných 690 hodin,“ popsal význam výročního ocenění dobrovolníků Mezlík.

První oceněný byl tedy již zmíněný Pavel Jeřábek, o němž nominující pracovníci Života 99 napsali: „Je velkou oporou pro dvě seniorky. Jeho pomoc spočívá nejen v tom, že si s těmito osamělými ženami povídá, ale pomáhá jim s úklidem, nákupy a dokonce jednu seniorku doprovází na cestě do lázní, protože sama tuto cestu již nezvládá. Jeho obětavost nezná mezí. Je vyučen jako seřizovač textilních strojů, ale jeho srdce tíhne k tomu, aby pomáhal tam, kde je to zapotřebí.“

Mezi dalšími výjimečnými dobrovolníky byla i paní Petra Humlerová, canisterapeutka se svým psem Scotty. Ti spolu docházejí do jihlavské nemocnice, kde se věnují pacientům například na Oddělení geriatrické a následné péče, nebo i interním či neurologickém oddělení. U pacientů jsou prý v rámci canisterapie zaznamenány pokroky.

Další dvě oceněné dobrovolnice jsou Jana Vondráková a Eva Svěráková. Jana dochází do Denního a týdenního stacionáře, kde se věnuje lidem s postižením. „Paní Jana je náš nejaktivnější dobrovolník. I přes své vytížení si najde čas, který věnuje všem klientům páté skupiny týdenního stacionáře – navštěvuje s nimi různé výstavy, chodí společně na vycházky, do kavárny, ZOO, na hokej nebo jezdí na výlety,“ popsali službu paní Jany pracovníci stacionáře.

Eva Svěráková se i přes svůj handicap věnuje dobrovolnické práci ve Sdružení pro podporu a péči o duševně nemocné VOR Jihlava. „Eva zaujala organizaci již v rámci své praxe v zařízení na jaře 2016 ještě jako studentka – svým pozitivním přístupem k naší cílové skupině a svou pečlivostí při přípravě aktivit, jež pro klienty sama vytvářela. V současné době je nám sociálním pracovníkům téměř rovnocenným kolegou a klientům dobrým partnerem,“ napsali o Evě pracovníci VORu.

Příjemnou večerní atmosféru moderovala Helena Dvořáková a hudebně doprovodila Markéta Báťová. Promluvili také zástupci Kraje Vysočina – Pavel Fraňěk a Magistrátu města Jihlavy – pan Jaromír Kalina.

Radka Běhalová

Comments are closed