Chcete statisíce jen tak na útratu?

vr_fiedlerová„Přečetl jsem si na internetu, že prý jste letos dostali na útratu sto tisíc, tak přece byste po nás nechtěli zaplatit tu fakturu!“ „To jste pěkní vydřiduši, vy neziskovky, co s těma penězma děláte?“

No, jak to říct, žijeme z dotací, které máme jen na útratu, třeba jako na zmrzlinu. Zmrzlinu za sto tisíc, hmm, to neutratíme, tak třeba na hamburger, tolik hambáčů nesníme, …tak třeba dovolenou na Kubě, jo, to už by šlo.

Pěkná představa? Přemýšlíte také tak? Věříte tomu, že někdo ano? A není jich málo. Nemluvím o samotných pracovnících neziskovek, to ani náhodou, mluvím o těch, kteří se dívají zvenku. Jsou to ti, kteří neziskovky kritizují, ale také ti, kteří s těmito prospěšnými organizacemi sympatizují, avšak nedovedou si spočítat, kolik co stojí.

Tak schválně, kolik organizace zaplatí ročně za mzdu jen jednoho pracovníka, který má jenom minimální mzdu: Minimální hrubá mzda je letos 11 tisíc korun. K tomu 9% zdravotní a 25% sociální pojištění. To je dohromady něco málo pod 15 tisíc měsíčně a za celý rok se dostaneme na částku skoro 177 tisíc. To je jen mzda, kde je účetnictví, nájem, energie, kancelářské potřeby, telefony, internet, školení, hasicí přístroje a další náklady, které jsou povinné… A kdo si může dovolit pracovat za minimální mzdu? Rázem se dostáváme na částky mnohem vyšší, násobené tím, kolik lidí v organizaci všechnu tu práci dělá.

Některé neziskovky pracují prý beznákladově. Tak tyto prosím o školení, jak to dělat. Já mám za to, že mají náklad naprosto stejný, jen ho kryjí z vlastní kapsy. Nepočítají si mzdu, tedy v neziskovce pracují na úkor času určeného k odpočinku. Jaká je cena tohoto času? Nemají kancelář? Takže pracují doma. A tam neplatí nájem a elektřinu? Kdo bude v jiném oboru pracovat zadarmo, kdo vám ve svém bytě pronajme kancelář zadarmo? Když chtějí poslat dopis, nedají jim v papírnictví papír, obálku a tužku zdarma, a na poště známku si musí koupit. Kdo jim platí tarif na telefon? Volají ze svého – tedy z toho, který si sami zaplatili, že?

Tak co, jdeme na tu zmrzlinu? Máme na to přece sto tisíc.

Dana Fiedlerová

Comments are closed