Rozděl a panuj

vr_fiedlerováNedávno jsem náhodně na ulici vyslechla rozhovor dvou pánů ve středním věku: „Tak mám ten novej flek.“ „To myslíš toho pomocnýho pracovníka? A jak to zvládáš, to se naběháš, co?“ „Teď už ne, baladička, tak nenápadně jsem do toho tuhle zavrtal, támhle popíchnul, sem tam zařval, že tohle by měl dělat Pepa nebo Jarda, jaktože tohle není ještě hotový, a že přede mnou v tom měli pěknej binec…, a teď všichni kmitají, já nic nedělám a ještě jsem byl vyhodnocenej jako nejpracovitější osoba měsíce.“ „No nepovídej, jakto že tě spíš nevyrazili?“ „Dal jsem si s tím práci a každýmu trochu důležitýmu člověku jsem vysvětlil, že by mohl bejt ředitel spíš on, než ten flákač, co sedí v ředitelně, a měl jsem všechny na svý straně. A všichni teď kritizujou ředitele.“

Užasla jsem nad touto lidovou moudrostí. Ten pán se tvářil jako vítěz a jeho kamarád mu dával jasnou odezvu, že to tak je. V mých očích ale prohrál.

Tak tenhle chlápek si vesele žije a jiný, kdo se snažil, toho vyhodili, že prý kdoví jaké měl úmysly. Jak se v tom vyznat? Lež se převléká za pravdu už celá tisíciletí, ale teď jakoby nějak víc. Oslavujeme padouchy, kteří šlapou po hlavách těch poctivých. Jak je možné, že to nerozpoznáme?

Možná nás televizní zprávy a seriály učí přemýšlet v hádankách. Zvykli jsme si hledat skryté úmysly. A hlavně tam, kde nejsou. Zvykli jsme si vše převracet. A tak se stane, že pravdě nevěříme, je pro nás příliš prostá, a tak ji převrátíme v lež. Kdežto nepoctivost, zvláště když je jemně záhadná, nám nápadně připomíná cnost. Jsme schopni do úmoru se dřít pro takového šmejda, který odnikud přišel, zkritizoval, namazal nám med kolem úst a rozdělil svou práci.

Protože těch, kdo přistupují k práci a vztahům přímě, je stále méně.

Přesto se takoví najdou. A ty bych chtěla dnešním článkem povzbudit. Je moc dobře, že děláte dobré věci, i když vám za to ostatní nadávají a podezřívají z kdejakých pokoutních úmyslů. Je dobré, že říkáte pravdu, i když z toho máte potíže. Vám přeji dobré oko. Ať se vám vždy podaří poznat toho, kdo by chtěl jen rozdělit svou práci, nacpat ji vám a pak nad vámi panovat. Nenechte se jím otrávit a nebojte se o něm nahlas mluvit.

Dana Fiedlerová

Comments are closed