Díky Burze filantropie se na Vysočině zrealizují nové prospěšné nápady

V pondělí 29. května uspořádal KOUS Vysočina, z.s.  pilotní Burzu filantropie v Kraji Vysočina. Burza filantropie přichází ze sousedního Pardubického kraje, kde ji šestým rokem pořádá Koalice nevládek Pardubicka. Jejím smyslem je podpora projektů neziskových organizací donátory z řad firem, podnikatelů a veřejné správy.  Vzniklo už díky tomu 192 veřejně prospěšných projektů, podpořených celkovou hodnotou darů ve výši 6 442 500 korun.

Hned v úvodu proběhl podpis společného dopisu, kterým všichni zapojení vyjadřují chuť spolupracovat na konání Burzy filantropie. Podpisem potvrdili podporu celému projektu Burzy filantropie zástupci Kraje Vysočina, Statutárního města Jihlavy, Okresní hospodářské komory Jihlava, senátor RNDr. Miloš Vystrčil a pořádající organizace KOUS Vysočina, z.s.

Díky Burze filantropie se na Vysočině zrealizují nové prospěšné nápady Zdroj: KOUS Vysočina, z. s.

Díky Burze filantropie se na Vysočině zrealizují nové prospěšné nápady
Zdroj: KOUS Vysočina, z. s.

Na základě hlasování donátorů získaly svou šanci na prezentaci čtyři organizace se svými projekty. Stanice Pavlov, o. p. s. žádala peníze na projekt Rekonstrukce ošetřovny na záchranné stanici. Organizace Ječmínek, o. p. s. představila svůj projekt Klub Ječmínek, ve kterém organizují nejrůznější volnočasové aktivity pro děti, které jsou poznamenány neuspořádanými poměry v rodině. Spolek Pramínek Jihlava, z. s. odprezentoval projekt Pořízení nových futrálů na skřipky a živou hrou na 200 let staré skřipky oživil celé odpoledne. Centrum J. J. Pestalozziho, o. p. s., které v Jihlavě provozuje Krizové centrum, představilo projekt Pomoc a podpora dětem v ohrožení, pomocí kterého připraví a rozšíří informační materiály pro děti, rodiče a školy.

Projekty sklidily u donátorů velký úspěch, byť v některých případech museli prezentující odpovídat i na zvídavé dotazy přítomných. Donátoři ocenili i samotné konání Burzy filantropie. „V Burze filantropie vidíme především nastartování nových vazeb a partnerství v Kraji Vysočina, máme radost, že můžeme být u toho,“ zhodnotil přínos burzy 1. náměstek hejtmana Pavel Franěk

„Já sám pocházím z neziskového sektoru a vím, jaké to je, když jsme hledali každou podporu. Rád bych podpořil práci těch, kteří tu svoji energii by mohli věnovat komerčním aktivitám. Moc si vážím těch, kteří opravdu pomáhají potřebným a dělají to s plným nasazením, “ hodnotí práci neziskových organizací jeden z donátorů Martin Paclík.

Díky Burze filantropie se na Vysočině zrealizují nové prospěšné nápady Zdroj: KOUS Vysočina, z. s.

Díky Burze filantropie se na Vysočině zrealizují nové prospěšné nápady
Zdroj: KOUS Vysočina, z. s.

Velkým a milým úspěchem na pilotní Burze je samotná podpora donátorů, byť poprvé proběhlo vše jen na zkoušku. Pan Martin Paclík z firmy Coody s.r.o. podpořil dva projekty. Spolek Pramínek Jihlava od něj dostal šek na 15.000,- Kč a organizace Ječmínek,o.p.s. dostala pozvání na víkend pro děti do jednoho z jeho lanových center a několika dětem zaplatí také letní tábor. Pan Tomáš Prchal  z firmy Tovia s.r.o. podpořil částkou 5000,-Kč projekt organizace Ječmínek, o.p.s. a stejnou částkou projekt Centra J.J.Petalolozziho. Zároveń oběma organizacím poskytl budget služeb v hodnotě 20.000.- Kč, které si mohou, dle vlastního výběru, od firmy odebrat. Zástupkyně firmy Potisk Palát, s.r.o. nabídla dvěma organizacím, Pramínku Jihlava a Záchranné stanici Pavlov dar v podobě tiskových služeb dle jejich potřeb.

A jedna z prezentujících Tereza Vágnerová z Krizového centra Jihlava hodnotí burzu těmito slovy: “Pilotní burza pro mne samotnou byla možností být u propojení dvou zdánlivě odlišných světů… aktéry těchto světů jsme my, lidé. Lidé, kteří mají mnoho společného a tím, čím se odlišují, se mohou navzájem obohatit. Fandím všem zúčastněným a přeji jim štěstí a naplnění v tom, co dělají.“

„Myslím, že můžeme hrdě říci, že Burza filantropie v našem kraji úspěšně zapustila své kořeny. Je skvělé, že na jejím smyslu se shodli všichni zapojení. Těšíme se proto, jaké nové spolupráce a prospěšné projekty přinese 11. října „ostrá“ Burza filantropie,“ uzavřela filantropické setkání Zuzana Pěchotová, předsedkyně KOUS Vysočina, z.s.

Projekt Burzy filantropie je na Vysočině realizován díky projektu podpořeném Evropským sociálním fondem.

 

Comments are closed