Premiérový festival Bez bariér jsme si blíž odstartuje za týden

Už jen pár dní zbývá do zahájení prvního ročníku festivalu sociálních služeb s názvem Bez bariér jsme si blíž. Akce, která nabídne vyžití pro všechny generace a zároveň důležité informace o možnostech sociální péče v Havlíčkově Brodě a okolí ovládne zhruba od 9. do 22. hodiny havlíčkobrodské Havlíčkovo náměstí. Pořadatelem je Oblastní charita Havlíčkův Brod, festival finančně podpořilo město Havlíčkův Brod.  Myšlenka se však mohla stát skutečností díky spolupráci s dalšími sociálními službami a partnery.

Na webových stránkách www.hb.charita.cz nebo na facebookové stránce Festival sociálních služeb je již k dispozici podrobnější časový harmonogram aktivit, které si organizátoři akce ve spolupráci se zástupci sociálních služeb v Havlíčkově Brodě a partnery nachystali. „Během dne představí na pódiu svou činnost pracovníci 11 organizací – Oblastní charity Havlíčkův Brod, Sociálních služeb města Havlíčkova Brodu, FOKUSu Vysočina, Úsvitu – zařízení SPMP Havlíčkův Brod, Kolpingova díla České republiky, Domova pro seniory Havlíčkův Brod, p. o., Oblastní charity Třebíč, Života 99 – Jihlava, Centra pro zdravotně postižené Kraje Vysočina, Centra J. J. Pestalozziho a Nemocnice Havlíčkův Brod. Diváci se mohou těšit na atraktivní prezentace, k nimž budou patřit například vystoupení klientů, divadla, ukázky činnosti a podobně,“ nastínila mluvčí Oblastní charity Havlíčkův Brod Mgr. Aneta Slavíková.

Hlavní pódium však bude patřit také skvělým hudebníkům. V 11 hodin se návštěvníci mohou těšit na vystoupení mladého, nadějného písničkáře Michala Horáka, v 15 hodin dorazí vynikající akordeonový orchestr Pohoda ze Základní umělecké školy Havlíčkův Brod a třešničkou na dortu bude v 19 hodin koncert vlídného písničkáře Pavla Helana známého z populární televizní show hledající talenty. Celý den uzavře humpolecká kapela Spadla klec.

Tím ale nabídka aktivit není zdaleka vyčerpána. „Od 10 do 17.30 hodin budou nachystána stanoviště se soutěžemi pro děti, za jejichž splnění je čekají pěkné odměny. Zhruba po stejnou dobu se každý z návštěvníků může také zapojit do pokusu o rekord. Více než to, že se bude jednat o jednoduché tvoření z papíru, zatím neprozradíme. Na náměstí budou rovněž stát stánky s výrobky z dílen sociálních služeb, chybět nebudou ani unikátní kavárničky s workshopy, ukázky nejrůznějších pomůcek, simulátor schizofrenie ve vestibulu knihovny, poradna nemocniční sociální pracovnice či vystoupení mažoretek nebo Agentury Kašpaři,“ popsala Aneta Slavíková. V plánu je také důležitý informační stánek s materiály o činnosti sociálních služeb.

V neposlední řadě se hlavně děti mohou těšit na skákací hrad se skluzavkou a nafukovací horolezeckou stěnu. Mezi 13. a 15. hodinou dorazí i malování na obličej. O bříška návštěvníků se s nápoji a občerstvením postarají Měšťanský pivovar Rebel, Restaurace Rebel Na Rynku a Občerstvení U Babice. Akci bude moderovat Tereza Stýblová a vstupné bude zdarma. Pokud by předpověď počasí nasvědčovala trvalému dešti, bude program přesunut do Klubu Oko na Smetanově náměstí.

Myšlenka uspořádat v Havlíčkově Brodě festival sociálních služeb, který dostal název Bez bariér jsme si blíž, se zrodila především na základě každodenních zkušeností z praxe zaměstnanců Oblastní charity Havlíčkův Brod. „Často se setkáváme s tím, že se lidé o možnostech sociální péče dozvědí až v momentě, kdy ji akutně potřebují. Přitom kdyby o tom, na koho se mohou obrátit a že se vůbec mají na koho obrátit, věděli dříve, možná by spoustu okolností řešili jinak, efektivněji a byli by spokojenější,“ uvažovala ředitelka Oblastní charity Havlíčkův Brod Bc. Anna Blažková.

Dodala, že například mnoho lidí ví, že existují domovy pro seniory, ale valná část z nich už neví, že před tím, než člověk odejde do domova pro seniory, může žít ve své domácnosti a využívat například pečovatelskou a odlehčovací službu. „Nebo že může docházet do denního centra, kde tráví čas v době, kdy jeho rodina musí do zaměstnání a kdy by jinak seděl sám doma. Často se nám také stává, že lidé nevědí, jaké mají ve své situaci možnosti, například že mohou žádat o příspěvek na péči a podobně,“ uvedla příklad z praxe Anna Blažková.

Festival si tak klade za cíl pokusit se díky originálnímu programu s atraktivními body oslovit co nejširší veřejnost a dát jí vědět, že sociální služby existují a jsou tu hlavně pro to, aby lidem pomohly ulehčit prožívání nesnadných chvílí. „Když kolemjdoucí uvidí například zpívat a tančit seniory nebo lidi s postižením, tak si díky takovému zážitku mohou uvědomit, že mezi námi takoví lidé jsou. Potom je mohou napadat otázky, kde asi žijí, jak žijí a podobně. A může je to zaujmout natolik, že si řeknou, že by o tom chtěli vědět víc. Může je to oslovit z různých důvodů – například senioři mohou hledat cesty ke smysluplnému trávení volného času, lidé v produktivním věku zase mohou řešit situaci, jak se postarat o své rodiče, když sami musí do zaměstnání, a pro děti je setkání s generací babiček a dědečků v mnohém inspirativní. Od klientů s postižením se lidé zase dozvědí, že i navzdory hendikepu mohou žít plnohodnotný život. Pro mladé lidi, kteří zvažují, co se svým budoucím profesním životem, to pak může být inspirace pro jejich další studium,“ přemítala na závěr ředitelka pořádající organizace.

 

Comments are closed