K počítání se schází většina tříkrálových kasiček. Sbírka skončí s nadcházející nedělí

Havlíčkobrodský okres a Humpolecko zažily o uplynulém víkendu hlavní tříkrálové koledování. Osmnáctá Tříkrálová sbírka se uskutečnila i ve dvou největších městech na území Oblastní charity Havlíčkův Brod, a to v Havlíčkově Brodě, kde ji už v pátek 5. ledna odstartovala tradiční „Ředitelská“ Tříkrálová koleda, a v Humpolci, kde se koledníci sešli před farou na Horním náměstí v sobotu 6. ledna, aby si připomněli příběh příchodu tří králů k právě narozenému Ježíškovi. Největší dobrovolnická akce v republice skončí v neděli 14. ledna. Výsledky sbírky na Havlíčkobrodsku a Humpolecku bude havlíčkobrodská Charita postupně uveřejňovat na svém webu a Facebooku.

Na Havlíčkově náměstí v Havlíčkově Brodě měli všichni zájemci možnost se v pátek 5. ledna od 9 do 13 hodin zastavit u Tříkrálového stánku, kde na ně čekaly teplý čaj na zahřátí a hlavně veškeré odpovědi na jejich otázky týkající se Tříkrálové sbírky na Havlíčkobrodsku a Humpolecku. Hned v 9 hodin ráno ke stánku dorazili také představitelé města Havlíčkův Brod – starosta Mgr. Jan Tecl, MBA a místostarostové Bc. Ivana Mojžyšková, Ing. Čeněk Jůzl a Bc. Libor Honzárek, aby přispěli do kasičky „ředitelským“ třem králům. „Letos na poslední chvíli onemocněl ředitel Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod MgA. Jiří Jedlička, jeden z králů, a tak jej nahradila statutární zástupkyně havlíčkobrodské Charity a zároveň koordinátorka Tříkrálové sbírky na našem území Bc. Jana Dománková. V roli Kašpara a Baltazara se tradičně představili ředitel nemocniční lékárny Mgr. Vít Vodrážka a ředitelka havlíčkobrodské Charity Bc. Anna Blažková,“ upřesnila složení letošní „ředitelské“ tříkrálové party mluvčí Oblastní charity Havlíčkův Brod Mgr. Aneta Slavíková. Po požehnání starostovi a místostarostům se tři králové vydali přát zdraví a štěstí do obchodů a institucí sídlících v centru města. Do domácností pak skupinky koledníků, jichž bylo celkem šestatřicet, přicházely v sobotu 6. ledna.

Foto: „Ředitelská“ Tříkrálová koleda, Živý betlém v Humpolci a Mše svatá v Humpolci. (OCH HB/Aneta Slavíková)

Ve stejný den se sbírka konala i v Humpolci, kde ji i tentokrát zahájil tradiční živý betlém před farou na Horním náměstí. Nadprůměrně teplé počasí dovolilo, aby představitelka Panny Marie chovala skutečné miminko, což se loni během extrémních mrazů nepoštěstilo a malého Ježíška tak výjimečně ztvárnila panenka. Před farou se sešel hojný zástup přihlížejících, který sledoval příjezd tří králů na koních. Ti se nejdříve zastavili před tamní radnicí, kde na ně z balkonu promluvil král Herodes, aby se nakonec o kus dál poklonili narozenému Ježíškovi. Požehnání od pátera Pavla Hroznaty Adamce, O.Praem si vyslechl rekordní počet skupinek tří králů. „Do města se jich totiž letos rozuteklo celkem devětadvacet,“ prozradila koordinátorka Tříkrálové sbírky Bc. Jana Dománková.

O den později tři králové přinesly do kostela svatého Mikuláše v rámci nedělní mše svaté jako oběť tříkrálové kasičky a páter Hroznata Adamec poděkoval všem, kteří se na organizaci i hladkém průběhu koledy ve městě podíleli. Odpoledne se navíc v sále humpolecké základní umělecké školy konal Tříkrálový koncert v podání pěveckého uskupení TUCET.

Do letošní Tříkrálové sbírky se na Havlíčkobrodsku a Humpolecku zapojilo a ještě zapojí bezmála 90 měst a vesnic. Po několikaleté pauze k nim patří i Bartoušov. Na organizátory tak čeká počítání výtěžku z téměř 450 tříkrálových kasiček. „Předpokládáme, že celkový výtěžek budeme znát do konce ledna. Zájemci mohou průběžné výsledky sledovat na našich webových stránkách,“ dodala Jana Dománková. Peníze v kasičkách z roku 2018 pomohou nakoupit šestnáct aut do terénních služeb, přičemž největší část nákladů pokryje dotace z Evropské unie. Díky novým vozidlům bude možné zachovat a dále rozvíjet kvalitní péči, kterou charitní pracovníci poskytují potřebným lidem přímo v jejich domácnostech.

Více informací o Tříkrálové sbírce je k dispozici na webové stránce www.trikralovasbirka.cz. O sbírce na Havlíčkobrodsku a Humpolecku budou detaily postupně uveřejňovány na webu www.hb.charita.cz a na facebookové stránce Oblastní charita Havlíčkův Brod.

Comments are closed