Šestatřicet pokladniček z Havlíčkova Brodu a jeho místních částí přineslo do Tříkrálové sbírky rekordní výtěžek

O téměř pětadvacet tisíc korun více než v loňském roce ukrývaly tříkrálové kasičky, které se do sídla Oblastní charity Havlíčkův Brod sešly z Havlíčkova Brodu a jeho místních částí. Rekordní výtěžek tak činil celkem 210 113 korun. Peníze tentokrát pomohou nakoupit šestnáct aut do terénních služeb, díky nimž bude možné zachovat a dále rozvíjet kvalitní péči, kterou pracovníci Oblastní charity Havlíčkův Brod poskytují potřebným lidem přímo v jejich domácnostech.

Tříkrálovou sbírku v Havlíčkově Brodě odstartovala již v pátek 5. ledna tradiční „Ředitelská“ Tříkrálová koleda. Letos podruhé bylo na Havlíčkově náměstí i Tříkrálové zastavení – stánek, kde se všichni zájemci měli možnost od 9 do 13 hodin zastavit, dát si teplý čaj na zahřátí a hlavně se zeptat na cokoliv k organizaci, průběhu a smyslu Tříkrálové sbírky na Havlíčkobrodsku a Humpolecku, kterou už po osmnácté pořádá právě havlíčkobrodská Charita. Hned v 9 hodin ráno ke stánku dorazili představitelé města Havlíčkův Brod – starosta Mgr. Jan Tecl, MBA a místostarostové Bc. Ivana Mojžyšková, Ing. Čeněk Jůzl a Bc. Libor Honzárek. „Letos na poslední chvíli onemocněl ředitel Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod MgA. Jiří Jedlička, jeden z králů, a tak jej nahradila statutární zástupkyně havlíčkobrodské Charity a zároveň koordinátorka Tříkrálové sbírky na našem území Bc. Jana Dománková. V roli Kašpara a Baltazara se tradičně představili ředitel nemocniční lékárny Mgr. Vít Vodrážka a ředitelka havlíčkobrodské Charity Bc. Anna Blažková,“ upřesnila složení letošní „ředitelské“ tříkrálové party mluvčí Oblastní charity Havlíčkův Brod Mgr. Aneta Slavíková. Po požehnání starostovi a místostarostům se tři králové vydali přát zdraví a štěstí do obchodů a institucí sídlících v centru města.

Foto: Počítání výtěžku za přítomnosti úřednice z Městského úřadu Havlíčkův Brod. (OCH HB/Aneta Slavíková)

Do domácností pak skupinky koledníků zavítaly o den později. „Z rekordního výtěžku v Havlíčkově Brodě a jeho místních částech máme velkou radost. Já o to větší, protože jsem letos v roli místního asistenta sbírky absolvovala premiéru, a tak jsem byla do poslední chvíle malinko nervózní, aby vše dobře dopadlo,“ usmála se Markéta Hladíková. Dodala, že podle ohlasů z řad vedoucích skupinek koledníků se sbírka povedla. „Mají tu zkušenost, že čím déle na tři krále chodí, tím více je to baví a tím více lidí se na ně už těší. A i výtěžek sbírky je o kousek, nebo dokonce o kus, vyšší,“ uvedla havlíčkobrodská koordinátorka.

Výtěžek z letošního ročníku poputuje na podporu nákupu celkem šestnácti aut do terénních sociálních služeb při havlíčkobrodské Charitě. Organizaci se totiž poštěstilo získat na tuto koupi finance z Evropské unie, ovšem pět procent z celkové částky musí zaplatit z vlastních zdrojů. Auta dennodenně potřebují pracovníci, kteří poskytují péči i lidem z Havlíčkova Brodu a okolí. Konkrétně se jedná o Centrum osobní asistence pomáhající seniorům a lidem s hendikepem, dále o Šipku – sociálně aktivizační službu pro rodiny s dětmi a Středisko rané péče dojíždějící do rodin s dítětem s postižením či po komplikovaném porodu. Na Havlíčkobrodsku existuje také Domácí hospicová péče určena pro ty, kteří si přejí umřít doma mezi svými blízkými. „Terénní sociální práce má nenahraditelné místo v síti sociálních služeb. Pomáhá jak samotným klientům, již si nepřejí opustit domov, pokud to jejich zdravotní stav nevyžaduje, tak i jejich rodinným příslušníkům, kteří vědí, že se jejich blízkému dostává kvalifikované péče v době, kdy oni sami musí například do zaměstnání,“ podotkla Jana Dománková. V roce 2017 havlíčkobrodská Charita pomohla na Havlíčkobrodsku zhruba tisícovce klientů.

Tříkrálová sbírka 2017 významně přispěla k rozšíření nabídky charitní Půjčovny rehabilitačních a kompenzačních pomůcek v Havlíčkově Brodě a v Humpolci a rovněž podpořila poskytování různých druhů terapií, které jsou mezi charitními klienty hojně vyhledávané.

Děkujeme všem dobrovolníkům, kteří se aktivně zapojili do organizace Tříkrálové sbírky a podíleli se na jejím průběhu. Velký dík za vstřícnost patří také městu Havlíčkův Brod a všem štědrým dárcům.

Comments are closed