Domy, stromy + my. Architektura jiných měst inspiruje Moravské Budějovice

„Architektura se nedá naučit, architektura se musí vidět. Ale dá se naučit dívat na architekturu!“ Toto tvrzení skvěle vystihuje cíl, který si vytkli organizátoři přednášky o architektuře veřejného prostoru.  1. přednášku z cyklu Domy, stromy + my uspořádalo v konírnách moravskobudějovického zámku sdružení ProBudějovice.

Architekt Miroslav Vodák ukázal nespočet příkladů současné architektury z malých českých měst. Slyšeli jsme spousty konkrétních ukázek, jak stavět kvalitní budovy i v obcích s pár stovkami obyvatel. Přednáška oficiálně skončila společnou diskuzí, po ní návštěvníci ještě vstřebávali inspiraci při neformálních debatách se sklenkou vína. „Mile mě překvapilo, kolik mých spoluobčanů se ptá, jak dál,“ uvedl Martin Kouřil, který se přednášky zúčastnil.

50 posluchačů si tak mimo jiné odneslo poznatek, že i na malém městě či dokonce na vesnici s ještě menším počtem obyvatel se dá za rozumné peníze realizovat kvalitní architektonický výtvor. Základem je nebát se oslovit veřejnost, nebát se vypsat architektonickou soutěž a nebát se nechat rozhodovat odborníky i v takových věcech, jako je právě architektura. Přednáška přinesla naději, že co jde uskutečnit jinde, může jít i v Moravských Budějovicích.

Po úspěchu 1. přednášky vás srdečně zveme na další, která proběhne ve čtvrtek 17. května. Do Mor. Budějovic zavítá Pavel Janšta, bývalý místostarosta Vodňan a současný zastupitel. Podělí se s námi o svoje zkušenosti s oživováním veřejného prostoru a zapojováním obyvatel do rozvoje města. Řekne také, co se v posledních letech podařilo i nepodařilo ve Vodňanech, městě se stejným počtem obyvatel jako Moravské Budějovice. Přednášky pana Janšty jsou vždy skvělým zážitkem, který byste si neměli nechat ujít.

Srdečně zve Jan Švaříček

Comments are closed