Novela občanského zákoníku

Vážení členové KOUSu a účastníci listopadových a prosincových seminářů,

na tomto místě naleznete aktuality a podpůrné materiály týkající se nového občanského zákoníku a jeho vývoje:

V lednu jsme mailem informovali o průběhu a vývoji:

8.2.2014 – Veřejný rejstřík již funguje. Můžete překontrolovat, co o Vás bylo překlopeno!

20.1.2014 – Veřejný rejstřík

Kolonka veřejný rejstřík na http://portal.justice.cz/Justice2/Uvod/uvod.aspx  již je, ale zatím je nefunkční. Podle našich informací se ministerstva domluvila, že Ministerstvo vnitra (kde je databáze NNO nyní), má 3 měsíce na to předat informace Ministerstvu spravedlnosti v elektronické podobě a další 3 měsíce dodat i písemné podklady. Předpokládáme tedy, že data o nás neziskovkách se ve veřejném rejstříku objeví nejdříve v březnu, spíše ale v dubnu. V každém případě i kdyby byl rejstřík již zprovozněn, doporučujeme posečkat. V tuto chvíli byste za jakoukoliv změnu ve veřejném rejstříku platili (platba je, pokud se nemýlím, 1000,- Kč). V tuto chvíli zástupci neziskovek vyjednávají o tom, abychom my neziskovky byly od poplatku ve veřejném rejstříku osvobozeny. Ale jakékoliv vyjednávání chvíli trvá.

Dle upozornění některých z vás, informace o obecně prospěšných společnostech, církevních právnických osobách a nadacích již tento rejstřík obsahuje, chybí tedy informace o  spolcích.

20.1.2014 – Nepoučení úředníci

Již jsme zaznamenali několik vyděšených neziskovek, kterak po nich úředníci chtěli již nyní v lednu nové stanovy a doklad o tom, že jsou již zapsaným spolkem. Pořád a stále platí přechodné ustanovení NOZ, ve kterém je jasně napsáno, že na uvedení jména spolku do souladu s NOZ mají neziskovky 2 roky a na uvedení stanov do souladu s NOZ mají neziskovky 3 roky. Nenechte se tedy nepoučenými úředníky vyvést z míry.

 

Soňa Baueršímová

 

Na odkazu viz níže můžete nalést vzory smluv zdarma.

http://www.ustavprava.cz/cz/sekce/vzory-smluv-983/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *